کلیسای سامبا تفلیس گرجستان (Sameba Cathedral)

Sameba Cathedral

کلیسای سامبا تفلیس

کلیسای سامبا (Sameba Cathedral) واقع در تفلیس گرجستان یکی از مقاصد گردشگری تور گرجستان محسوب می شود که به عنوان سامبا (Sameba به معنای تزئینی) شناخته شده است. این بنایتاریخی بسیار زیبا و در سال های 1995 تا 2004 ساخته شده است. تفلیس پایتخت کشور گرجستان است و کلیسای جامع آن، از نظر ارتفاع سومین کلیسای جامع بلند ارتدوکس کشور گرجستان در جهان و از نظر مساحت کل بزرگترین ساختمان مذهبی جهان محسوب می شود. معماری کلیسا سبک معماری سنتی گرجستان و معماری بیزانس در طول تاریخ این کشور را دارد.

ایده اصلی برای ساخت کلیسای جامع تثلیث مقدس تفلیس به مناسبت 1500 سال autocephaly از کلیسای ارتدوکس کشور گرجستان و 2000 سال از تولد عیسی مسیح در اوایل سال 1989، که یک سال حیاتی برای بیداری ملی جمهوری پس از آن اتحاد جماهیر شوروی گرجستان پدید آمده است، یک سال بسیار مهم بوده است، بود. در ماه مه سال 1989، ارتدوکس کشور گرجستان و مقامات تفلیس اعلام کردند که مسابقه بین المللی برای پروژه از «تثلیث مقدس کلیسای جامع» برگزار می شود. بالاخره این پروژه توسط معمار Archil Mindiashvili انجام شد.

کلیسای سمبا در تور گرجستان

سال های آشفته پس از ناآرامی های مدنی، این طرح پر آب و تاب را به به مدت 6 سال تعویق انداخت، تا اینکه در نهایت در 23 نوامبر سال 1995 پایه و اساس این کلیسای جامع جدید گذاشته شد. ساخت کلیسا به عنوان «نماد احیای ملی و معنوی کشور گرجستان» آغاز شد از طریق کمک های ناشناس که اغلب چند تجار و شهروندان عادی بود برگزار شده است.

در 23 نوامبر سال 2004، در روز سنت جورج، کلیسای جامع توسط جاثلیق اسقف (Catholicos Patriarch) گرجستان ایلیا دوم (Georgia Ilia II) و نمایندگان عالی رتبه کلیساهای ارتدوکس جهان وقف شد. رهبران دیگر جوامع مذهبی و اعترافی گرجستان و همچنین رهبران سیاسی نیز حضور داشتند.

حداقل بخشی از مکان کلیسای جامع جدید شامل زمین هایی بود که زمانی به یک قبرستان قدیمی ارمنی به نام Khojavank معروف بوده است. این گورستان یک بار در زمان شوروی به دستور لاورنتی بریا (Lavrenti Beria) ویران شد و بسیاری از سنگ قبرهای گورستان نیز ویران شدند و گورستان تبدیل به یک پارک تفریحی گردید. با این حال، هنوز هم بسیاری از قبرهای گورستان به خودی خود وجود داشت که ساخت و ساز کلیسای جامع سامبا آغاز شد.

نویسنده ای این عمل را عدم احترام به صاحبان گورستان دانست و آن را یک رسوایی جلوه داد؛ پس از آن استخوان و سنگ قبرهایی که در سراسر مکان ساخت و ساز کلیسا پراکنده به نظر می رسد، جمع آوری و اصلاح شد.

کلیسای جامع سامبا که بالاتر از ساحل رودخانه کورا (Kura) در محله قدیمی و تاریخی Avlabari در تفلیس قرار دارد، به صورت عمودی طراحی شده است و چشم اندازی زیبا و قابل احترام برای مردم گرجستان و جهان دارد. کلیسای جامع دارای یک طرح صلیبی با یک گنبد طلایی بر روی هشت ستون است. ارتفاع پایین گنبد تا نوک صلیب 7.5 متر می باشد. منطقه کلی کلیسای جامع سامبا، 5000 متر مربع است و حجمی که اشغال کرده است، 137 متر مکعب است. اندازه داخل کلیسا 56 متر، با مساحت داخلی 2380 متر مربع اندازه گیری کرده اند. ارتفاع کلیسای جامع از زمین تا بالای صلیب 105،5 متر است. کلیسای کوچک زیرزمینی نیز 35،550 متر مکعب با ارتفاع 13 متر است.

سامبا تفلیس گرجستان

کلیسای از ۹ کلیسای کوچک تشکیل شده است که شامل، کلیساهای کوچک فرشتگان (chapels of the Archangels)، جان باپتیست (John the Baptist)، سنت نینو (Saint Nino)، سنت جورج (Saint George)، سنت نیکلاس (Saint Nicholas)، دوازده رسول (the Twelve Apostles) و همه پرهیزگاران (All Saints) می باشد و ۵ کلیسای کوچکتر دیگر نیز در طبقات زیرین این بنا ساخته شده است.

برای ساخت و ساز کلیسا از مواد طبیعی استفاده شده است، کف کلیسا با سنگ مرمر کاشی شده و محراب آن با موزاییک تزئین گردیده است. نقاشی های روی دیواری نیز توسط یک گروه از هنرمندان به سرپرستی Amiran Goglidze به کلیسا هدیه شد.

در حال حاضر کلیسا تکمیل و دارای یک برج ناقوس است و به محلی برای اقامت و استراحت بزرگان صومعه، یا آکادمی علمی و والهی روحانیون و مانند آن تبدیل شده است.

دیگر تور های ارائه شده توسط تیم آتریسا گشت:

 

تور روسیه

تور سوچی